הטיפול בסרטן השד הוא נושא המעסיק רבות את עולם המחקר, ואף הגיע להישגים מרשימים במהלך שני העשורים האחרונים. עם זאת, סרטן השד עדיין נחשב למחלה "מאיימת חיים" אשר מלווה בשיעורי תמותה עולים. כימותירפיה היא הטיפול המומלץ והיעיל בסרטן השד. עם זאת- תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בה גורמות לסבל למטופלות, ולכן מגבילות את מינון החומרים ולעיתים אף משפיעות על בחירת החומר המתאים לטיפול. מכאן- שתופעות הלואי משפיעות באופן ישיר על היכולת של המטופלת לקבל את הטיפול הדרוש לה. אמצעים המשפרים את איכות החיים של המטופלות תורמים ליכולתה לקבל את התרופה המתאימה לה במינון הנכון. מטופלות רבות פונות לטיפול תומך אשר מכונה "רפואה אלטרנטיבית" או "רפואה משלימה". עולם המחקר הקונבנציונלי, ובכלל זה קהל הרופאים האונקולוגים, רואים את ההשפעות החיוביות על המטופלות הפונות לקבלת טיפול מסוג זה, אך מחפש אחר התיקוף המדעי של ההשפעות הנצפות. הבנת המנגנון הביולוגי של השפעת שיטות אלו על גוף המטופלות או על התנהגות המחלה תתקף את התצפיות במרפאה.

מחקרים מדעיים רבים כבר הראו כי ישנן שיטות טיפול המסייעות להתמודדות המטופלת עם הטיפול הקונבנציונלי אותו היא מקבלת. יותר מכך, מחקרים אקדמיים מובהקים הראו כי וויסות הסימפטומים וההקלה בתופעות הלוואי בעת הטיפול הכימותרפי הם בעלי תרומה משמעותית להעלאת ההישרדות (Survival rate) של מטופלות הסובלות מסרטן שד.

 

אופן הפעילות בתא – מוות תאי מתוכנן

תופעות לוואי עיקריות הן רעילות מערכת הדם, עליה במשקל

פגיעה ב DNA, מוות תאי מתוכנן

תופעות לוואי עיקריות הן רעילות כלייתית

אופן הפעילות בתא הוא פגיעה ב DNA

תופעות לוואי עיקריות הן פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי, חוסר דם

אופן הפעילות בתא הוא עיכוב חלוקת התא

תופעות לוואי עיקריות הן רעילות מערכת הדם, פגיעה במערכת העיכול, ושלשולים

אופן הפעילות בתא – פגיעה ב DNA

תופעות לוואי עיקריות הן בחילות, רעילות לבבית

אופן הפעילות בתא -עיכוב אנזים תימידין סינטז, עיכוב יצירת DNA

תופעות לוואי עיקריות הן רעילות לבבית, מחסור בדם, רעילות למערכת העיכול

אופן הפעילות בתא -עיכוב ביצירת חומצות גרעין

תופעות לוואי עיקריות הן רעילות למערכת העיכול

אופן הפעילות בתא -עצירת מחזור התא

תופעות לוואי עיקריות הן חוסר דם, עלייה במשקל, שילשול, ירידה בצפיפות העצם

אופן הפעילות בתא -DNA

תופעות לוואי עיקריות הן רעילות למערכת החיסון, עייפות, רעילות מערכתית

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר בקרב מטופלות בכימותרפיה היא עייפות. מחקרים שונים מראים כי 80%-96% מאוכלוסיית המטופלות מתלוננות על עייפות. הופעת פצעים בחלל הפה, וירידת ספירת הדם הלבנה [בקרב 40% מהמטופלות] כתוצאה מהטיפול הכימותרפי הן הסיבות המרכזיות להגבלת כמות התכשיר הכימותרפי (Dose) שניתן למטופלת. תופעות לוואי אלו כה נפוצות ומשפיעות על חיי המטופלת עד כי ניתן למדוד את מחירן הכלכלי. יותר מכך, כימותרפיה בעלת רעילות תאים (ציטוטקסית) מדכאת את מערכת הדם, פוגעת במערכת החיסון ולכן גם היא ניתנת בכמות מוגבלת- בה יכול המטופל לעמוד.

למרות זאת, המטופלות עדיין חוות תופעות לואי חולפות כגון: עייפות, דלקות בוורידים, נשירת שיער, בחילות, פגיעה בריריות, חוסר דם, ודיכוי מח העצם. בנוסף ישנן תופעות לואי ארוכות טווח כגון- פגיעה בשחלות, עלייה במשקל, לקויים בתפקוד הלב, ובמקרים מסוימים הופעה של סרטן דם.

צמחי מרפא ותוספי תזונה ממקור טבעי משמשים באופן נרחב במטרה למנוע את ההשפעות השליליות של הטיפול הכימותרפי על המטופלת. השימוש הנרחב בצמחי המרפא מלווה במחקר הן במודלים מעבדתיים והן בבני אדם

המוסד הלאומי לבריאות בארה"ב (NIH) מגדיר דיקור כ"קבוצה של נהלים המערבים גרייה [מתן גירוי] של מיקומים אנטומיים על גבי העור באמצעות מגוון שיטות". מרבית המחקרים עוסקים בהשפעה של גריית נקודות הדיקור באמצעות החדרת מחטים דקיקות ויציבות העשויות ממתכת לשכבות העור העליונות. הנחת היסוד של שיטה זו היא שתפקוד הגוף מווסת על ידי אנרגיה המכונה צ'י הזורמת לאורך הגוף במחזוריות. מעבר הצ'י בין איברי הגוף מתבצע בנתיבים קבועים המכונים מרידיינים.

מרידיינים המשתייכים לקבוצת היין : ריאות, טחול, לב, כליות, קרום הלב וכבד.

מרידיינים המשתייכים לקבוצת היאנג: בטן, מעי הגס, מעי הדק, שלפוחית השתן, triple energizer, וכיס המרה.

זרימת אנרגיה תקינה נמדדת בעוצמה, באיכות ובמעבר דרך כל אחד מהמרידיינים ומהאיברים. שיבוש בזרימה עלול לגרום להופעת מחלה.

סוגי נקודות הדיקור (Acupoints)

נקודות הנמצאות במיקום מסוים לאורך המרידיינים ומספקות אמצעי לשינוי זרימת הצ'י.

נקודות "יוצאות מן הכלל" מספר נקודות דיקור באיזורים ספיציפיים שאינם שייכים למרידיין, לרב מיוחסות להן תכונות ריפוי מיוחדות.

נקודות “A-shi”, אשר להן אין מיקום קבוע אך הן מייצגות שיקוף או הגברה של נקודות השייכות לטיפול בתסמונות כאב.

Shanghai College of Traditional Medicine, Acupuncture. 1987 A Comprehensive Text, Eastland, Seattle,Wash, USA.

המחקר האקדמי הסטנדרטי החל להתעניין בהשפעות הדיקור כבר בשנות השמונים המוקדמות של המאה הקודמת. שאלת המחקר המרכזית היא מהו מנגנון הפעולה הפיזיולוגי אשר עובר שיפעול בעקבות פעולת הדיקור. מכיוון שהמרידיינים מושווים ברפואה המערבית לצמתים של מערכת העצבים – ההנחה המקובלת היא שלדיקור השפעה נוירופיזיולוגית. המדע המצטבר לאורך השנים מוכיח כי דיקור תורם מבחינה קלינית למטופלות אונקולוגיות בסרטן השד. עיקר הדיון האקדמי עוסק בתמיכה במטופלות ובוויסות תופעות הלוואי של הטיפול הקונבנציונלי: כאב, הפרעות במערכת העיכול, גלי חום, עייפות, חרדה, דיכאון והפרעות שינה. מנגנוני הפעולה העיקריים המובנים לעולם המחקר המערבי הם : הפרשת סרטונין, הפרשת אוקסיטוצין, הפרשת סטירואידים, השפעה על איזורים מסויימים במח, ומדידה כמותית של ההשפעה ההרדמתית של הטיפול בדיקור.

ראוי לציין כי מחקרים אלו מוכיחים את יעילות הדיקור וכך מערכת הבריאות הקונבנציונלית מקבלת את הדיקור כשיטת טיפול לגיטימית. יתרון נוסף הוא הימנעות מהצורך בשימוש ממושך בתרופות להקלה על תסמינים אלו.